Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna
->
Kluby Kibica
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Regiony
----------------
Brodnica
Bydgoszcz...
Chełmża
Grudziądz
Inowrocław
Toruń
Nakło
Łasin
Włocławek
Radziejów Kujawski
Alternatywna historia Polski...
Alternatywna historia Regionu...
Zakątki Naszego Regionu
Klepsydra
Dzieje się
----------------
Pilne akcje
Akcje
Imprezy
Imprezy
Wydawnictwa
Akcje spoza
Grupy Aktywności
----------------
Bydgoska Inicjatywa Wolnościowa
Fundacja Kultury Yakiza
Bromberg Bike Hooligans
Lista e-mail Wolne Miasto Bydgoszcz
Wszelaka aktywność
----------------
Ekologia
Ochrona środowiska i przyrody
Filozofia życia
Związki Zawodowe
Kluby Kibica
Art
Muzyka, Sztuka, Etc.
----------------
dj. bloody hippis
losT angels prodaX
Distro Working Class Gods
Miejsca
----------------
Friends
Alter
Konspumpcja
Radiostacje sieciowe
Kultura
Komputery
----------------
Soft
Hard
Progs
OS
Internet
Życie Regionu
----------------
Życie społecznika w Naszym Regionie
Życie osób niepełnosprawnych w Naszym Regionie
Życie studenta w Naszym Regionie
Polityka Równościowa w Naszym Regionie
Alternatywne Rodziny
Mniejszości
Hydepark
----------------
Z życia Forum...
Kiermasz pomysłów
O wszystkim
Pchli targ
Strony WWW
Download
Dobry żart... flaszki wart! :)
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
lupus
Wysłany: Czw 10:14, 28 Wrz 2006
Temat postu:
Oi! I tak trzymać!
Czerwony_86
Wysłany: Czw 20:31, 21 Wrz 2006
Temat postu:
http://www.galeon.com/antifascistas/Herri/herrinorte.html
Herri Norte Taldea - Red Skinheads de Bilbao
lupus
Wysłany: Pon 10:15, 04 Wrz 2006
Temat postu: Kraj Baskow i Wolnosc
Zrodlo: Nowy Robotnik.
---------------------------------------
Kraj Basków i wolność
Rok 1936. W demokratycznych wyborach zwycięża Front Ludowy. Armia nie mogąc pogodzić się z takim wyborem społeczeństwa, wszczyna bunt przeciwko lewicowemu rządowi. Po stronie demokratycznej Republiki staje zdecydowana większość Basków, łącznie z baskijskimi księżmi, którzy w innych regionach państwa hiszpańskiego w większości poparli faszystów. Baskowie jednak niemal w całości stanęli na pozycjach lewicowych. Stało się tak nie po raz pierwszy. W Kraju Basków tradycja łączenia nacjonalizmu z lewicowością ma długą tradycję i trwa po dziś dzień. Objawia się ona w wielu formach, jedną z nich jest oczywiści sport, a przede wszystkim ukochany przez Basków futbol. Dla większości z nich istnieje tylko jeden klub: Athletic Bilbao.
Wielu kibiców może dziwić nietypowa nazwa klubu. Dlaczego "Athletic" a nie "Atletico"? - zapytają zapewne niektórzy. Odpowiedź łączy się nierozerwalnie z historią Bilbao - jednego z najbardziej rozwiniętych miast przemysłowych na całym Półwyspie Iberyjskim, a co za tym idzie - jednego z najistotniejszych skupisk klasy robotniczej. Od końca XIX wieku Bilbao stało się terenem migracji wielu mieszkańców Wysp Brytyjskich. Byli to zarówno robotnicy jak i inteligencja techniczna - obydwie grupy przyciągało jedno - rozwijający się przemysł stalowy i stoczniowy. Piłka nożna była już wówczas w Wielkiej Brytanii sportem bardzo popularnym, nic więc dziwnego, że również w nowym otoczeniu imigranci chcieli oddawać się swojej pasji. Tak więc już na początku lat 90-tych XIX wieku angielscy robotnicy pracujący w Bilbao utworzyli w tym mieście pierwszą drużynę piłkarską, grającą pod nazwą "Bilbao Football Club". Wymiana kulturowa pomiędzy Baskami a Anglikami nie przebiegała jednak tylko w jedną stronę. Młodzi Baskowie udawali się na studia do Anglii, gdzie również spotkali się z nowym sportem. Po powrocie do Bilbao chętnie rozgrywali piłkarskie mecze z pracującymi w tym mieście angielskimi robotnikami. W roku 1898 zdecydowali się utworzyć drugą drużynę piłkarską noszącą tym razem nazwę "Athletic Club". Tak więc również młodzi Baskowie zdecydowali się na angielską nazwę dla swojego klubu. W roku 1902 połączone drużyny obydwu klubów wystartowały w pierwszym Pucharze Króla, w którego finale zwyciężyli samą FC Barcelonę. Sukces ten okazał się czynnikiem decydującym o formalnym połączeniu obydwu klubów. Od tej pory obiektem miłości większości mieszkańców Bilbao stał się "Athletic Club de Bilbao". Co ciekawe w tym samym roku (1903) baskijscy studenci uczący się w Madrycie założyli klub "Athletic Club de Madrid", który przeszedł do historii jako Atletico Madryt. Warto pamiętać, że represjonowany w czasach dyktatury Franco klub z Bilbao również został zmuszony do zmiany nazwy na "Atletico". Ostatecznie jednak Baskowie wrócili do tradycyjnego nazewnictwa i po dziś dzień brylują na hiszpańskich stadionach pod nazwą Athletic Bilbao.
Powyższe zdanie w żadnym wypadku nie zostało wypowiedziane na wyrost. Athletic jest bowiem tym klubem, który w hiszpańskiej ekstraklasie gra nieprzerwanie od momentu jej powstania. Warto nadmienić, że taka sztuka udała się tylko dwóm piłkarskim gigantom, czyli FC Barcelonie i Realowi Madryt. Piłkarze z Bilbao osiem razy zdobywali mistrzostwo Hiszpanii, a w rozgrywkach o Puchar Króla zwyciężali 23-krotnie. Wszystko to udowadnia, że Rojiblancos (przydomek wywodzący się od czerwono-białych barw klubowych), oprócz Realu, Barcelony i Atletico są jednym z czterech najbardziej utytułowanych klubów występujących na co dzień w lidze hiszpańskiej.
Jednak Athletic to nie tylko wielkie piłkarskie sukcesy. To również symbol baskijskiego oporu przeciwko polityce generała Franco oraz walki o prawo do samostanowienia. Klub od roku 1912 słynie z polityki "Cantery" polegającej na zatrudnianiu w klubie tylko i wyłącznie Basków. Zasada ta spotyka się często z ostrą krytyką ze strony osób oskarżających władze klubu o szerzenie ksenofobii. Działacze tłumaczą jednak, że nie jest ona skierowana przeciwko obcokrajowcom lecz jej celem jest tylko i wyłącznie wspieranie Basków. Co ciekawe kibice są bardzo mocno przywiązani do cantery. W badaniu przeprowadzonych w latach 90-tych aż 76 proc. z nich stwierdziło, że woli, aby klub grał w drugiej lidze, niż żeby zrezygnował ze swojej - niemal odwiecznej - zasady. Tym samym nie chcą oni, aby ich drużyna poszła w ślady innego baskijskiego klubu - Realu Sociedad San Sebastian, który z cantery zrezygnował w roku 1989. Nie można również zapomnieć, że z takiej a nie innej polityki baskijskiego klubu profity czerpała również reprezentacja Hiszpanii. Athletic jest bowiem klubem, który hiszpańskiej drużynie narodowej dał największą liczbę reprezentantów, wyprzedzając w tej klasyfikacji nawet Barcelonę i Real Madryt. Wystarczy powiedzieć, że na turnieju olimpijskim w roku 1920 w reprezentacji Hiszpanii zagrało aż 14 Basków na łączną liczbę 21 graczy.
16 lat później Basków czekała godzina próby - jak już napisano we wstępie stanęli oni po stronie demokratycznej Republiki. Warto nadmienić, że historia baskijskiego udziału w walce z buntownikami generała Franco wiąże się w sposób ścisły z Athletikiem. Wystarczy zauważyć fakt, że pierwszym prezydentem Kraju Basków (Lehendakari) został były piłkarz klubu z Bilbao - José Antonio Aguirre y Lecube. Sformował on rząd złożony z baskijskich nacjonalistów, socjalistów i komunistów, a także utworzył 100-tysięczną baskijską armię (Eusko Gudarostea) walczącą przeciwko faszystom.
Również obecnie kibice Athletiku pozostają wierni antyfaszystowskiej tradycji. Od wielu lat tworzą jedną z najbardziej aktywnych grup antyfaszystowskich wśród kibiców piłkarskich w Europie. Przede wszystkim na stadionie San Mames dominuje grupa Herri Norte Taldea - składa ona się ona z osób o poglądach zdecydowanie lewicowych. Prym wiodą m.in. Redskini i inne odłamy lewicowych grup skinheadzkich. Są to kibice pochodzący z rodzin robotniczych, co z resztą powszechnie demonstrują na stadionie poprzez wywieszanie flag o symbolice robotniczej. Na innych flagach widnieją symbole lewicowe (czerwone gwiazdy, portrety Che Guevary), antyfaszystowskie i - jak już wspomniano - związane z subkulturą SHARP i innymi lewicowymi nurtami w ruchu skinheadzkim. Oczywiście nie może zabraknąć flag baskijskich, a także symboliki baskijskiego ruchu narodowowyzwoleńczego.
Trzeba więc przyznać, że kibice Athletiku - tak jak Baskowie w ogóle - stanowią ciekawe połączenie nacjonalizmu narodu uciskanego i lewicowości.
Szymon Martys, Bartosz Machalica (Młodzi Socjaliści)
Artykuł ukazał się w kwietniowym numerze
"Nowego Robotnika"
.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin